Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Zabytki Kalisza
Rezerwat Archeologiczny Zamku Kazimierzowskiego
Dane adresowe:
pl. Jana Pawła II
62-800 Kalisz
telefon:
fax:
email:
strona www:
Opis
Fragment fundamentów zamku kaliskiego
Średniowieczny zamek kaliski należał do największych w Wielkopolsce. Wzniesiono go z inicjatywy króla Kazimierza III Wielkiego w 1350 roku. Wielokrotnie przebywali w nim władcy polscy i zagraniczni, m.in. Władysław Jagiełło (ok. 25 razy w czasie Świąt Wielkanocnych), Zygmunt Luksemburski, Zygmunt III Waza.

Zamek stał w pobliżu Bramy Toruńskiej, był budowlą czworoboczną, przylegającą do murów miejskich. Całość otoczona była szeroką fasą.

Kaliski zamek wielokrotnie płonął, całkowicie został zniszczony w pożarze miasta w 1792 roku i rozebrany w pocz. XIX wieku.

Badania archeologiczne prowadzone w wieku XX odsłoniły dość duży fragment fundamentów zamku. Część z nich (u zbiegu ul. Grodzkiej, Zamkowej i Placu Jana Pawła II) została zabezpieczona w formie rezerwatu. Obok umieszczono gabloty z opisami, zdjęciami i rysunkami.Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki