Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Zabytki Kalisza
Fragment murów miejskich z basztą Dorotką
Dane adresowe:
Park Miejski
62-800 Kalisz
telefon:
fax:
email:
strona www:
Opis
Fragment murów miejskich z basztą Dorotką

Za czasów Kazimierza Wielkiego w 1350r. wzniesiono wokół miasta Kalisza mury obronne o długości 1600 m, wys. 6-9 m i szer. 1,5m. Mury zwieńczone były 15 basztami. Baszta zwana ''Dorotką'' powstała w XIV w. Pierwotnie o kształcie prostokątnym, przebudowana i obniżona prawdopodobnie w XVI w. (po pożarze miasta) na półokrągłą - dwukondygnacjowa ceglana baszta z okrągłymi otworami strzelniczymi jest jedną z dwóch zachowanych do dziś. Cegła ułożona w wątku nieregularnym, nieotynkowana. Znajduje się za kolegiatą, od strony parku, w północno - wschodniej części miasta. Obwód zew. 5,3 m, wew.3,9 m, dach półstożkowy kryty gontem. Baszta w części górnej posiada małą izdebkę oraz piwniczkę. W 1972 roku w części parterowej od strony kolegiaty zamontowano kratę, a w górnej dębowe drzwi z okuciami według projektu Władysław Kościelniaka.
Nazwa baszty wiąże się z legendą o pięknej córce starosty zamku kaliskiego- Dorotce i ubogim szewczyku Marcinku, których miłość zakończyła się tragicznie. Rozgniewany ojciec kazał ukochaną córkę żywcem zamurować w jednej z piętnastu baszt obronnych miasta, znajdującej się na tyłach kolegiaty.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki