Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuFoursquare - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Zabytki Kalisza
Kościół św. Wojciecha na Zawodziu
Dane adresowe:
Bolesława Pobożnego
62-800 Kalisz
telefon:
fax:
email:
strona www:
Opis
Kościół św. Wojciecha na Zawodziu
W najstarszej dzielnicy Kalisza -obok zawodziańskiego grodu- znajduje się jedyny w mieście drewniany kościół pw. św. Wojciecha. Legendy mówią, iż czeski duchowny był na Zawodziu w drodze do Prus i tam wygłosił kazanie. Czy legenda jest tylko legendą, czy może zawiera ziarenko prawdy, pewnie już się nie dowiemy.

Faktem jest natomiast wezwanie kościoła.Istniał na pewno już w wieku XI i był świątynią na podgrodziu. Obecny kościółek pochodzi z XVIII wieku (1798 roku) i został wykonany przez miejscowego cieślę - Jana Kejnera.Zachował się oryginalny wystrój wnętrz, a dodatkowo romańska, XII-wieczna chrzcielnica pochodząca z kolegiaty na grodzie.

Miało tu miejsce wiele wydarzeń o znaczeniu historycznym. Najbardziej dramatycznym były manifestacje robotnicze w 1905, zakończone ostrzelaniem przez carskich żołnierzy kościoła wraz z modlącymi się wiernymi. Zginęła wówczas przypadkowo Józefa Hadryś, której pogrzeb przerodził się w demonstracje przeciwko caratowi.

Obecnie w okolicy dnia św. Wojciecha Parafia św.Gotarda na Rypinku -która zarządza kościółkiem- organizuje tradycyjne święcenie pojazdów, połączone z rozpoczęciem sezonu wioślarskiego Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.


Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki