Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Zabytki Kalisza
Zespół pobernardyński -kościół i klasztor OO Jezuitów
Dane adresowe:
Stawszyńska 2
62-800 Kalisz
telefon: 062 757 34 46
fax: 062 768 24 30
email:
Opis
Zespół pobernardyński -kościół i klasztor OO Jezuitów
Kościół poźnorenesansowy, wzniesiony w latach 1594-1607 w miejscu pierwotnej, drewnianej świątyni, która powstała z inicjatywy prymasa Jana Gruszczyńskiego dla sprowadzonego do Kalisza ok. 1465 r. zgromadzenia bernardynów.
Budowla usytuowana została na Przedmieściu Toruńskim poza murami miasta lokacyjnego, zgodnie z regułą bernardyńską. Nawa główna jednoprzestrzenna z wyodrębnionym, wydłużonym prezbiterium zakończonym wielobocznie. Wnętrze sklepione kolebką z lunetami w całości pokryte późnobarokową polichromią autorstwa bernardyna O. Walentego Żebrowskiego. Artysta wcześniej był twórcą monumentalnych malowideł ściennych w klasztorach bernardyńskich we Wschowie, Warcie, Warszawie (kościół św. Anny). Iluzjonistyczna, jednolita stylistycznie dekoracja malarska wykonana w kaliskim kościele podporządkowana została ogólnym podziałom architektonicznym wnętrza. Na sklepieniu prezbiterium artysta ukazał apoteozę Matki Bożej Anielskiej, natomiast w nawie Trójcę Świętą i apoteozę św. Franciszka. Tematyka polichromii jest bogata,pełna symboli, metafor i alegorii - dlatego też uznawana została za dzieło unikalne pod względem artystycznym, ikonograficznym i technologicznym.
W 1864 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym nastąpiła kasata zakonu bernardynów w Kaliszu, a zarząd kościoła powierzono kapłanom diecezjalnym. W 1919 r. kościół i klasztor objęli ojcowie jezuici. W 1993 r. zabytkowe wnętrze kościoła wzbogacone zostało o obraz Jezusa Miłosiernego. Od tego czasu kościół stał się istotnym ośrodkiem kultu Miłosierdzia Bożego, a w 1998 r. podniesiony został do godności Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.


Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki