Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Zabytki Kalisza
Katedra Kaliska - Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa
Dane adresowe:
Kanonicka 5
62-800 Kalisz
telefon:
fax:
email:
Opis
Kościół św. Mikołaja w stylu gotyckim został ufundowany w latach 1253-1257 przez księcia Bolesława Pobożnego i jego małżonkę, błogosławioną Jolantę.
Świątynia wielokrotnie była przebudowywana.

W 1621 roku Piotr Żeromski, starosta bydgoski, poseł polski do Niderlandów, będąc w Antwerpii kupił w pracowni PP. Rubensa obraz ''Zdjęcie Chrystusa z Krzyża'' i ofiarował go do głównego ołtarza kościoła.

W 1706 r. po bitwie między Szwedami a wojskami elektorskimi, która rozegrała się na podkaliskich polach, zniszczeniu uległo miasto i kościół; ocalały jednak jego mury. Kolejny pożar który dokonał sporych zniszczeń w kościele wybuchł w 1792 r.

W 1869 r. rozpoczęto gruntowny remont zniszczonej świątyni. Na początku XX w. wykonano witraże, przedstawiające m.in. św. Kingę, św. Kazimierza, królewicza, św. Franciszka z Asyżu, św. Augustyna, św. Józefa oraz św. Tomasza z Akwinu.

Na uwagę w kościele zasługuje także umieszczony po lewej stronie tęczy ołtarz Pięciu Krzyży. W centralnym punkcie rzeźbiony krucyfiks barokowy i cztery postacie: Mojżesz z wężem na krzyżu, św. Piotr, który zakończył swoje życie będąc ukrzyżowany głową w dół (nie czuł się godnym umrzeć w tej samej pozycji, co jego Mistrz z Nazaretu), św. Andrzej - brat Piotra z krzyżem w kształcie X oraz św. Helena cesarzowa - matka Konstantyna Wielkiego, która podróżując do Ziemi Świętej odnalazła krzyż Chrystusa. Pod krzyżem Jezusa obraz Matki Bożej Bolesnej z końca XVIII w.

W kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia (zwanej Kaplicą Polską lub Kaplicą ''Pod orłami'') znajdują się witraże i polichromia o tematyce patriotycznej, wykonane w latach 1909 - 1912 przez krakowskiego artystę Włodzimierza Tetmajera (brata przyrodniego poety Kazimierza Przerwy–Tetmajera).

25 marca 1992 r. Jan Paweł II bullą ''Totus Tuus Poloniae Populus'' powołał do istnienia diecezję kaliską, należącą do metropolii poznańskiej, podnosząc do rangi katedry kościół św. Mikołaja w Kaliszu.

W kościele św. Mikołaja został ochrzczony Adam Asnyk, a Maria Konopnicka z domu Wasiłowska zawarła w tej świątyni związek małżeński z Jarosławem Konopnickim.

W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 r. obraz Rubensa, umieszczony w głównym ołtarzu, zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas pożaru.

Tekst za www.katedra.kalisz.pl

Katedra Kaliska

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki