Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Propozycje spacerów po Kaliszu
Spacer wzdłuż dawnych fortyfikacji Miasta Kalisza.
Dane adresowe:
Kalisz
telefon:
fax:
email:
strona www:
Opis
Trasa: Pl. Jana Pawła II - Pl. Św. Józefa - ul. Kadecka/ Łazienna – ul. Kazimierzowska – ul. Narutowicza – ul. Parczewskiego - ul. Szklarska – Pl. Jana Pawła II
Spacer wzdłuż dawnych fortyfikacji Miasta Kalisza.

Czas zwiedzania około 1 godz.

           Mury miejskie, bramy, baszty oraz Zamek Kaliski swoją metryką pamiętają średniowiecze. Wciąż przebudowywane i niszczone wojnami oraz pożarami wielokrotnie zmieniały swój kształt, wygląd oraz wysokość. Łącznie miasto posiadło ok. 1600 metrów murów obronnych wraz wieloma basztami oraz bramami miejskimi. Do dziś jedyną zachowaną basztą średniowieczną jest XIV wieczna Baszta „Dorotka”, gdzie dziś znajduje się CBILOLM wraz ze Skarbcem Bazyliki Św. Józefa. To właśnie stąd rozpoczniemy naszą wędrówkę wokół średniowiecznego miasta. 

Kierujemy się do Parku Miejskiego w stronę obecnego Starostwa Powiatowego. Idąc alejkami dostrzegamy Basztę Artyleryjską wraz fragmentami muru obronnego. To stosunkowo nowa część fortyfikacji pochodzących z XVII wieku. Skręcamy w prawo obok CKIS a następnie w pierwszą ulicę w lewo (ul. Kadecka/Łazienna). Tam w podwórzu starej klasycystycznej kamieniczki po prawej stronie znajduje się najstarszy zachowany fragment murów obronnych pochodzący z końca XIII wieku.

Następnie udajemy się ulicą Kazimierzowską  i już po kilku minutach jesteśmy przy klasztorze franciszkanów, gdzie możemy podziwiać fragmenty murów obronnych przy samej świątyni pochodzące z okresu średniowiecza. Tutaj też znajdowała się Baszta Franciszkańska Kierując się dalej wzdłuż ul. Kazimierzowskiej dochodzimy do XIX-wiecznego Mostu Kamiennego. To tutaj w średniowieczu znajdowała się Brama Wrocławska, jedna z dwóch głównych prowadzących do miasta.

Następnie kierujemy się wzdłuż ulicy Narutowicza. Tutaj w podwórkach również ukryte są pozostałości murów obronnych. Niestety dostęp do nich jest utrudniony. Idąc wzdłuż ulicy Narutowicza docieramy do ulicy Parczewskiego. Skręcamy w prawo. W tym momencie znajdujemy się w miejscu, w którym stała Wielka Baszta Okrągła.

Idąc dalej ulicą Parczewskiego zachowane i wyeksponowane zostały trzy odcinki murów obronnych. Najdłuższy z nich znajduje się przy Katedrze. Widoczne są na nim elementy baszty podwieszanej – rzadkości w tym rejonie Europy. Mury urywają się na ulicy Szklarskiej, gdzie widać ich grubość dochodzącą do 180 cm. Kolejne wątki obwarowań miasta znów zostają ukryte w podwórzach wzdłuż ul. Parczewskiego.

W końcu dochodzimy do Liceum im. A. Asnyka. Tuż obok niego znajdują się pozostałości Zamku Kaliskiego. Był to bardzo duży, pamiętający XIII wiek gmach czteroskrzydłowy. Według badaczy mógł liczyć nawet 45 pomieszczeń. Wielokrotnie przebywali tu władcy Polski, w szczególności Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Zamek uległ kompletnej dewastacji w wyniku pożaru z 1792 roku. Następnie został rozebrany. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdowała się najokazalsza ze wszystkich bram miejskich – Brama Toruńska spinająca klamrę murów miasta Kalisza, które dodatkowo otoczone były fosą.

Tak oto udało nam się przejść wzdłuż całego średniowiecznego Kalisza w cieniu jego 7 metrowej wysokości fortyfikacji. ;)

Trasa: Pl. Jana Pawła II- Pl. Św. Józefa- ul. Kadecka/ Łazienna – ul. Kazimierzowska –
ul. Narutowicza – ul. Parczewskiego - ul. Szklarska – Pl. Jana Pawła II

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki